Sakartvelas (Gruzija) | Apie Sakartvelą (Gruziją)

Sakartvelas (Gruzija) – valstybė Kaukazo pietuose, rytinėje Juodosios jūros pakrantėje. šalis ribojasi su Rusija, Turkija, Armėnija, Azerbaidžanu. Šiuo metu Sakartvele pradedama turizmo sferos plėtra: statomi nauji viešbučiai, kuriami turistų pritraukimo planai. Tuo tarpu keliautojus labiausiai traukia galimybė pabūti turistų antplūdžio „nesugadintoje“ šalyje. Sakartvelas žavi ne tik nuostabiu kraštovaizdžiu – snieguotomis viršūnėmis, puošiančiomis Kaukazo kalnus, paplūdimiais Juodosios jūros pakrantėje, bet ir seniausius krikščionybės laikus siekiančiais architektūriniais paminklais, begalę metų skaičiuojančiomis vyndarystės tradicijomis, visame pasaulyje garsaus mineralinio vandens Boržomi šaltiniais ir gražiomis istorijomis apipintu gruzinų svetingumu. Ypač šiltai ir pagarbiai šioje šalyje sutinkami Baltijos šalių gyventojai. Nors ir geografiškai Sakartvelas yra Azijoje, kultūriškai yra priskiriamas Europai. Šalis gali didžiuotis neįkainojamu architektūriniu palikimu, kuris siekia net šumerų ir hetitų laikus, daile, ypač suklestėjusia viduramžiais. Visame pasaulyje vertinamas šalies kinas ir literatūra, labai senas tradicijas turinti liaudies muzika –  daugiabalsės melodijos pavergia kiekvieną klausytoją. Viena svarbiausių kultūros dalių – gruzinų kalba, laikoma viena seniausių pasaulyje, – padėjo gyventojams išlaikyti tautinį išskirtinumą okupacijos metais.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas – 69 700 km².

Gyventojų skaičius – 3 972 532.

Sostinė –  Tbilisis.

Kalba – gruzinų.

Valiuta – laris.

Religija – 82 % stačiatikybė, 9,9 % islamas.

Telefono kodas yra +995.

Elektra – 220 voltų, C ir F tipo rozetės ir kištukai (europietiško tipo).

VIZOS

Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Lietuvos Respublikos piliečiai Sakartvele (Gruzijoje) be vizos gali būti 365 dienas. Šiuo metu į Sakartvelą galima keliauti turint vien asmens taptybės kortelę (ATK), tačiau jei skrydis netiesioginis ir vykstama tranzitu per kitas valstybes, esančias ne Šengeno erdvėje, būtina pasitikrinti, ar tranzito valstybės pripažįsta ATK. Sakartvele LR paso gali prireikti keičiant pinigus bankuose, prireikus gydymo paslaugų ir t.t. Todėl rekomenduojama (nebūtina) papildomai su savimi turėti ir LR pasą. 

KLIMATAS

Žemumose – subtropinis, kitur – pereinamasis klimatas nuo jūrinio iki žemyninio. Daugiausia švelnų šalies klimatą formuoja Kaukazo kalnai, apsaugantys nuo šalto oro srovių iš šiaurės, ir Juodoji jūra, nuo kurios pakrančių vakaruose formuojasi šiltas ir drėgnas oras. Vidutinė temperatūra vasarą – 20–24 °C (miestuose gali siekti ir 30 °C ar daugiau), žiemą – 2–4 °C.

LANKYTINOS VIETOS

Tbilisis – Gruzijos sostinė šalia Kuros (Mtkvari) upės. Puiki miesto panorama atsiskleidžia nuo Narikalos tvirtovės (išlikusios IV a. tvirtovės liekanos su restauruota bažnyčia). Tbilisio Švč. Trejybės katedra – ortodoksų kompleksas, pastatytas 2004 m. Jį sudaro aukšta Sakartvelo ortodoksų katedra, varpinė, vienuolynas ir seminarija.

Vardzija – senovinis uolų vienuolynas kalnuose prie Kuros aukštupio. Vardzijos vietovėje gyventa nuo seno, čia rasta Trialečio kultūros požymių. Krikščionių uolų būstai šiame krašte randami nuo VI a. Vardzijos urvų kompleksas sukurtas XII–XIII a.: kelių šimtų metrų ilgio tufo skardyje įrengta 300–600 gyvenamųjų, religinių ir ūkinių kambarių. 1186 m. buvo išskaptuota Šv. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia, įrengta vandens tiekimo sistema.

Gergeti šv. Trejybės cerkvė – pastatyta ant vienos aukščiausių ir vaizdingiausių Kaukazo viršukalnių netoli Gergeti kaimelio.

Upliscichė – senovinė urvinė gyvenvietė netoli Gorio miesto. Manoma, kad gyvenvietė įkurta kažkur prieš 3000 metų kartvelo genčių ir galutiniai ištuštėjo tik XIX a. pabaigoje.

Batumis – pagrindinis Gruzijos kurortas prie Juodosios jūros. Labai gausiai lankomas yra Batumio botanikos sodas.

Kachetijos regionas garsėja kraštovaizdžiais, savo virtuve bei vynu.

Kelionės į Sakartvelą (Gruziją) nuo
1130 €
Kelionės

MAISTAS IR GĖRIMAI

Gruziniška virtuvė yra žinoma ir mėgstama pasaulyje. Patiekalai dažnai yra vienas iš kelionės į šalį tikslų.

Chinkali – tradicinis nacionalinis patiekalas. Tai dideli sultingi „koldūnai“ su mėsa, valgomi rankomis. Ant žarijų kepti, kiekvienam lietuviui gerai pažįstami šašlykai, Sakartvele patiekiami su tkhemali padažu. Dažniausiai mėsa nėra marinuojama ir gardinama tik druska, svogūnais bei pipirais. Čakapuli – mėsos (tradicičkai avienos) troškinys gaminamas su šviežiu tarchūnu ir slyvaitėmis arba jų padažu – tkhemaliu. Čachochbili – vištiena, troškinta pomidorų ir prieskonių padaže. Pchali – vegetariški „paštetai“ gaminami iš įvairių sezoninių augalų: špinatų, burokėlių stiebų, kopūstų, ankštinių pupelių. Chačapuri – vienas iš žinomiausių gruziniškų patiekalų, gruziniška duona su sūriu. Čichirtma – vištienos sriuba su įplaktu kiaušiniu, patiekiama su šviežiais žalumynais ir actu. Chaši – sriuba, kurią gruzinai rekomenduoja kaip geriausią vaistą nuo pagirių. Čiurčchela – graikiški arba lazdynų riešutai suveriami ant siūlo, kelis kartus mirkomi tirštoje vynuogių sulčių masėje, tada pakabinami, kad išdžiūtų. Toks saldumynas vietinių vadinamas „gruzinišku snikersu“. Gozinaki – plonas griliažas, gaminamas iš graikiškų riešutų ir medaus.

Be tokių garsių alkoholinių gėrimų kaip vynas, konjakas, naminė degtinė čača, šalis gali pasigirti skaniais gaiviaisiais gėrimais – limonadais, tarp jų ir ypatinguoju ryškiai žaliu tarchūnu. Taip pat čia verta paragauti įvairių mineralinių vandenų, tarp kurių ne tik populiarusis Boržomi, bet ir daugybė kitų – Sairme, Nabeghlavi, Racha, Bakuriani ir kt.

TRANSPORTAS

Gruzijos geležinkelyje yra linijų, kurios apima didžiąją dalį šalies, jungiančios sostinę Tbilisį, su skirtingais Gruzijos regionais, taip pat kaimynėmis Azerbaidžanu ir Armėnija. Geltonieji autobusai Tbilisyje yra pigūs, tačiau neturi oro kondicionieriaus ir dažnai yra perpildyti.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Prieš kelionę pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Sveikatos draudimo užsienyje polisus galima įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.

Privalomų skiepų, vykstant į Sakartvelą, nėra. Dėl papildomos informacijos ir rekomenduojamų skiepų kreipkitės į savo gydytoją arba „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“.

Pagal galiojančius Sakartvelo įstatymus, užsienio piliečiams keliauti okupuotuose Abchazijos ir Cchinvalio (buvusi Pietų Osetija) teritorijose galima tik tokia tvarka: atvykti į regionus galima tik iš Sakartvelo kontroliuojamos teritorijos pusės; įvažiuoti į Abchaziją ir iš jos išvažiuoti galima tik per Zugdidžio savivaldybę; patekti į Cchinvalio regioną ir iš jo išvykti galima tik per Gorio savivaldybę. Užsieniečiai, atvykę į šias teritorijas, nesilaikydami nustatytos tvarkos, rizikuoja susidurti su sunkumais iš jų išvažiuojant. Atvykimas į šias teritorijas tiesiogiai iš kitų valstybių, Sakartvele yra traktuojamas kaip nelegalus sienos perėjimas ir yra atitinkamai baudžiamas. Valstybės, išleidusios užsieniečius į šias teritorijas, nebūtinai įsileidžia juos atgal, nes nustoja galioti išduotos vienkartinės vizos.

Okupuotose Abchazijos ir Cchinvalio regiono teritorijose nėra saugu: pasitaiko plėšimų atvejų, užfiksuota piliečių grobimų atvejų išpirkos tikslais.

SUVENYRAI

Megztos kojinės, emalio papuošalai, tradicinės mėlynosios staltiesės, tradiciniai drabužiai, vynas, čača, prieskoniai, čiurčchela.